• Obiady

• Wszawica. Poznaj i pokonaj.

• Wszy to obecnie ogromny problem, z którym nie zawsze potrafimy sobie skutecznie poradzić. Dlatego chcemy pomóc rodzicom i opiekunom zwrócić uwagę na problem społeczny jakim jest wszawica. Wbrew ogólnym opiniom wszawica to nie choroba brudu i ubóstwa, choć w środowiskach zaniedbanych jest znacznie częściej spotykana.

Ze względu na łatwość zakażenia w populacji dziecięcej dotyczyć może każdego dziecka, jednocześnie jest „tematem wstydliwym”. Dlatego tak istotną sprawą jest świadomość rodziców, nauczycieli oraz samych dzieci jak należy wystrzegać się zarażenia wszawicą i jak postępować, gdy już ją stwierdzimy.

Wszawica głowowa.

Wesz głowowa ma długość 2-3 mm, kolor brudno-biały lub szary, który może stać się jaśniejszy lub ciemniejszy zależnie od koloru włosów człowieka.

Żyje około miesiąca, jednak poza głową człowieka może przeżyć 1-2 dni

Samiczka składa od 100 do 300 jajeczek dziennie nazywanych gnidami, które przylegają mocno do włosów dzięki substancji klejącej.

W ciągu 6 do 10 dni rodzi się larwa, która przeradza się w dorosłego pasożyta w ciągu następnych 10 dni.

Wesz głowowa umiejscawia się najczęściej w okolicy potylicznej i skroniowej. W tych okolicach zmiany są najbardziej nasilone. W wyniku drapania wytwarzają się powierzchnie sączące, pokryte strupami, z tendencją do wtórnych infekcji zmienionej skóry.

Profilaktyka i zwalczanie wszawicy

-

związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,

-