• Wnioski o wydanie dokumentów

• Wniosek o wydanie opinii o uczniu / bieżącej obserwacji pedagogicznej

• PROCEDURA WYDAWANIA BIEŻĄCEJ OBSERWACJI / OPINII O UCZNIU W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 9 W SZCZECINIE

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2023 poz. 1798)
            • §7 ust. 2 i ust. 3 Rozporządzenia MEN z dnia 7 września 2017r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U. 2023 poz. 2061).

1. Opinię przygotowuje się na pisemną prośbę:

a) rodziców/prawnych opiekunów ucznia lub pełnoletniego ucznia;

b) poradni psychologiczno-pedagogicznej bądź innej poradni specjalistycznej;

c) sądu rejonowego (w tym kuratorów sądowych);

d) innych instytucji wspomagających, w tym: Policji, OPS, PCPR itp.

1. Druki wniosków dla rodziców/opiekunów prawnych lub pełnoletnich uczniów (załącznik nr 1) są dostępne w sekretariacie szkoły lub do pobrania ze strony internetowej szkoły zso9.szczecin.pl w zakładce Dokumenty do pobrania.
            2.  Rodzic/prawny opiekun wnioskujący o wydanie opinii o uczniu ZSO nr 9 w Szczecinie zobowiązany jest do złożenia pisemnego, poprawnie wypełnionego  wniosku w sekretariacie szkoły.
            3. Wnioski o wydanie opinii o uczniu ZSO Nr 9 w Szczecinie wpływające do sekretariatu szkoły są rejestrowane.
            4. Kopia wniosków, o których mowa w ust. 4 zostaje przekazana wychowawcy klasy, innemu nauczycielowi lub specjaliście zgodnie z dyspozycją Dyrektora ZSO nr 9 w Szczecinie.
            5. Wychowawca, inny nauczyciel lub specjalista otrzymujący wniosek, o którym mowa w ust. 5 potwierdza własnoręcznym podpisem fakt otrzymania wniosku wraz z datą przekazania wniosku.
            6. W przypadku utrudnionego kontaktu z nauczycielem, o którym mowa w ust. 5 skan wniosku może zostać przesłany pocztą mailową na adres utworzony w bazie szkoły (adres z rozszerzeniem @zso9.szczecin.pl).
            7.  Opinia o uczniu przygotowana przez wyznaczonego nauczyciela zostaje przekazana w wersji elektronicznej pedagogowi szkolnemu za pośrednictwem wiadomości w dzienniku Librus, najpóźniej na 3 dni przed terminem przekazania opinii wnioskującemu podmiotowi lub terminem wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
            8. W opinii należy zawrzeć te informacje, na które wychowawca, pedagog/psycholog szkolny, bądź inny specjalista ma potwierdzenie w swojej dokumentacji oraz informacje uzyskane z wiarygodnych źródeł, mające istotny wpływ na rozpatrywaną sprawę, w zakresie wskazanym przez wnioskodawcę.
            9. Pedagog szkolny ujednolica tekst opinii, uwzględniając informacje, które posiada o danym uczniu. Następnie opinia jest przekazywana do dyrektora szkoły w celu jej zatwierdzenia.
            10. Opinia zostaje sporządzana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których każdy zawiera podpis wychowawcy lub innej osoby sporządzającej opinię, podpis i pieczęć pedagoga szkolnego oraz podpis i pieczęć dyrektora szkoły.
            11. Opinia jest opatrzona pieczęcią nagłówkową szkoły wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 w Szczecinie, do której uczęszcza uczeń, o którym jest wystawiana opinia.
            12. Jeden egzemplarz opinii o uczniu ZSO nr 9 zostaje przesłany / przekazany wnioskodawcy, natomiast drugi pozostaje w dokumentacji prowadzonej przez sekretariat szkoły.
            13. W przypadku, gdy podmiot wnioskujący o opinię wskazuje konieczność udzielenia informacji o wynikach w nauce i frekwencji ucznia ZSO Nr 9 w Szczecinie, do sporządzonej opinii należy dołączyć aktualny wydruk Kartoteki ucznia z dziennika Librus.
            14. Informację o dołączeniu wydruku Kartoteki ucznia do opinii należy zawrzeć w jej treści, wskazując ją jako element załączników.
            15. Za wydrukowanie Kartoteki ucznia odpowiada pracownik sekretariatu, któremu przekazano opinię.
            16. W przypadku osobistego odbioru opinii o uczniu ZSO nr 9 rodzic/prawny opiekun lub pełnoletni uczeń potwierdza otrzymanie dokumentu poprzez wpisanie daty i złożenie własnoręcznego podpisu na egzemplarzu pozostającym w dokumentacji szkoły.
            17. Nauczyciel/pracownik szkoły nie wydaje opinii o uczniu bez zachowania niniejszej procedury.