• Aktualności

            • Uczniowie SP 15 wracają do szkoły

              13.01.2021

              Od najbliższego poniedziałku tj. od 18 stycznia zostaną wznowione zajęcia stacjonarne dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15.

              Zajęcia będą się odbywały zgodnie z planem, jednak w pełnym reżimie sanitarnym.

              Do szkoły będą mogli przyjść wyłącznie uczniowie zdrowi. Proszę, aby uczniowie byli wyposażeni w maseczki i nie przynosili do szkoły zbędnych przedmiotów, w tym zabawek.

              Od poniedziałku będzie działała świetlica, jednak powinnni z niej korzystać wyłącznie uczniowie, którym rodzice nie są w stanie zapewnić innej formy opieki.

              Szczegółowe informacje dotyczące zasad postępowania podczas nauczania stacjonarnego w reżimie sanitarnym zawarte są w poniższym dokumencie:

            • Zmiany na tegorocznym egzaminie maturalnym:

              13.01.2021
              • egzaminy zadeklarowane w części ustnej zostaną anulowane z mocy prawa;
              • uczniowie, którzy chcą przystąpić do ustnej części egzaminu maturalnego są zobowiązani do 8 lutego 2021 r. złożyć załącznik nr 30 - do pobrania (wyłącznie w sytuacji, gdy wynik z egzaminu ustnego jest niezbędny w rekrutacji na studia za granicą);
              • można zrezygnować z przystąpienia do egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, ale konieczne jest wprowadzenie zmian w deklaracji maturalnej złożonej we wrześniu 2020 r. (do 8 lutego 2021 r.)
              • uczniowie i  absolwenci, którzy nie przystąpią do zadeklarowanego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym będą mieli wpisany na świadectwie dojrzałości wynik 0%, a kolejnych latach egzaminy z danego przedmiotu będą płatne.

               

              Dokonanie zmian w deklaracji maturalnej będzie możliwe po ustaleniu indywidualnego terminu. W tym celu należy się kontaktować bezpośrednio z wicedyrektorem:

              - uczniowie - przez Teams'y 

              - absolwenci - telefonicznie (91 489 33 91).

            • Program ADAMED SmartUp

              05.01.2021

              Do 15 stycznia trwa początkowy etap rekrutacji do nowej edycji programu ADAMED SmartUP. Program daje uczniom szansę na udział w atrakcyjnym, bezpłatnym obozie naukowym i indywidualnych konsultacjach edukacyjnych oraz zawalczenie o stypendium finansowe. Rekrutacja zaczyna się od rejestracji na stronie www.adamedsmartup.pl oraz wzięcia udziału w grze naukowej. Do dalszego procesu kwalifikacyjnego zostaną zaproszeni uczniowie z najwyższą liczbą zdobytych w niej punktów. Program i gra są otwarte dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce, w wieku 14-19 lat.

              Wykładowców obozu ADAMED SmartUP uczniowie mogą poznać już teraz na naszym kanale YouTube, gdzie dostępne są nagrania z prowadzonych przez nich webinariów. Materiały te pozwolą nie tylko sprawdzić, jakie tematy będą poruszane w ramach programu, ale także zgłębić swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych.

            • Zaproszenie do Muzeum Krakowa na „Ferie w Muzeum”!

              22.12.2020


              W ramach tegorocznych „Ferii w Muzeum” przygotowaliśmy szereg warsztatów online skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat, podczas których zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni! Co łączy igloo i kameleona, jak wygląda chasydzkie wesele, jakie sekrety skrywa Stara Biblioteka, jakie trendy panowały w modzie sto lat temu? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas warsztatów. A może chcielibyście Państwo ze swoimi uczniami spróbować sił w Podgórskim quizie historycznym?

              To tylko nieliczne propozycje zajęć przygotowanych przez Muzeum Krakowa. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem „Ferii w Muzeum” dostępnym na stronie:
              http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/ferie-w-muzeum-on-line 

              Należy się jednak spieszyć – liczba miejsc na każde warsztaty jest ograniczona.
              Gwarancją rezerwacji miejsca jest wniesienie opłaty – decyduje kolejność zakupu biletu (cena biletu na pojedyncze zajęcia wynosi 3 zł od osoby uczestniczącej).
              Bilety na warsztaty można nabyć za pośrednictwem strony www.bilety.muzeumkrakowa.pl, najpóźniej godzinę przed danym wydarzeniem.

              Wszystkie zajęcia realizowane będą online.
              Specjalna oferta warsztatów w ramach „Ferii w Muzeum” obowiązuje jedynie w terminie 4-17.01.2021.

            • Pomoc psychologiczna – dla uczniów

              30.12.2020
              • Jesteś nastolatkiem?
              • Doświadczasz kryzysu w związku z sytuacją  kwarantanny narodowej w okresie ferii?
              • Chciałabyś/-łbyś z kimś o tym porozmawiać?

              Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną  dla uczniów z terenu naszej poradni. Osoby, które doświadczają sytuacji kryzysowej z powodu pandemii mogą skorzystać z konsultacji.

              Warunkiem skorzystania z pomocy jest wcześniejsze telefoniczne ustalenie terminu w sekretariacie PPP1 tel. 91 433 30 12 . Konsultacja niepełnoletnich uczniów wymaga zgody rodzica/opiekuna prawnego. Młodzież powyżej 18 r. ż może zgłosić się i uczestniczyć w konsultacjach samodzielnie.

              Istnieje możliwość bezpośrednich spotkań w poradni, rozmów telefonicznych lub wideorozmowy za pośrednictwem Skype’a,  Formuła spotkań będzie uzależniona od odgórnych wytycznych w kwestii bezpieczeństwa i sytuacji epidemiologicznej oraz preferencji ucznia.

            • Czytam z klasą

              30.12.2020

              Klasa 3a od 23.09.2020r. do 21.12.2020r. realizowała na zajęciach szkolnych i tych podczas nauki zdalnej wraz z wychowawczynią Afrodytą Prochaską I MODUŁ - jesienny – w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.  Oto potwierdzenie zrealizowania zadań z tego modułu i otrzymany certyfikat.

            • „Myślę, więc czytam – czytam, więc myślę”

              09.12.2020

              Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie 

              „Myślę, więc czytam – czytam, więc myślę”

              dla ucz. klasy 2D IGI LESZCZYŃSKIEJ

               

              Pięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim konkursie „Myślę, więc czytam – czytam, więc myślę” organizowanym przez młodzież z Akademii Młodzieżowej działającej w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów w wieku 13-19 lat. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej w całej Polsce, utrwalenie tożsamości kulturowej i narodowej poprzez szerokie i innowacyjne upowszechnienie dziedzictwa kulturowego związanego z dziełami literackimi włączonymi do spisu lektur oraz upowszechnienie nietypowych i angażujących metod edukacji w zakresie kompetencji czytelniczych.

              Konkurs  polegał  na  rozwiązaniu  3 zagadek dotyczących lektur szkolnych zawartych w krótkich filmach nagranych przez młodzież z Akademii Młodzieżowej. 
              Filmy były publikowane na funpage’u Akademii Młodzieżowej na Facebooku oraz na kanale Telewizji Akademii Młodzieżowej na Youtube co drugi dzień. Pierwszy z nich pojawił się 16 listopada 2020 r. o godz. 20.00., ostatni 20 listopada 2020 r. o godz. 20.00.
              Wygrywał ten, kto w najkrótszym czasie dobrze rozwiąże wszystkie zagadki filmowe.

            • Bądź kumplem, nie dokuczaj!

              01.12.2020

              W ramach programu Cartoon Network Klub Kumpli uczniowie edukacji wczesnoszkolnej będą mogli dowiedzieć się czym jest życzliwość, jak zachować się kiedy ktoś inny dokucza oraz co można zrobić i gdzie szukać pomocy.

              Klasa 2 naszej Szkoły Podstawowej dołączyła do kampanii „Bądź kumplem. Nie dokuczaj”.

              Życzymy sukcesów w zdobywaniu nowych umiejętności :-)

              https://badzkumplem.cartoonnetwork.pl 

            • Spotkania z rodzicami

              12.11.2020

              Najbliższe spotkania z rodzicami odbędą się 18 listopada 2020r. z wykorzystaniem aplikacji MS Teams. O godzinie 17.00 rodzice będą mogli spotkać się z wychowawcą klasy. W tym celu należy skorzystać z konta dziecka i dołączyć do spotkania zorganizowanego przez wychowawcę.

              Około godziny 17.30 rozpoczną się indywidualne spotkania z nauczycielami. W celu połączenia się z konkretnym nauczycielem należy wybrać opcję CZAT, następnie kliknąć NOWY CZAT (1) i wpisać nazwisko wybranego nauczyciela (2) i zatwierdzić połączenie poprzez wybranie symbolu słuchawki. 

            • Pogadanki Straży Miejskiej

              28.10.2020

              Dnia 22.10.2020 r. uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 odwiedziły Strażniczki Miejskie. Podczas wizyty dzieci mogły dowiedzieć się jak zachowywać się w kontaktach z osobami obcymi, nieznanymi psami czy w jaki bezpieczny sposób uczestniczyć w ruchu drogowym w charakterze pieszego. Zwrócono szczególną uwagę na używanie elementów odblaskowych podczas poruszania się po zmierzchu. 

            • Code Week w SP 15

              28.10.2020

              W ramach CodeWeek  10-25.10.2020 r uczniowie edukacji wczesnoszkolnej mieli okazję nauczyć się oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie kodowania i programowania.

              Klasy 1-3 naszej szkoły biorą udział w projekcie edukacyjnym  „Zaprogramuj przyszłość”, dzięki któremu uczą się podstaw programowania i rozwijają umiejętności cyfrowe w praktyce.

            • Nauczanie hybrydowe

              19.10.2020

              Od dnia 20 października 2020 r. uczniowie VIII LO będą odbywali zajęcia w systemie hybrydowym.

              W pierwszym tygodniu, tj. od 20. do 23.10.2020 r. zajęcia w szkole będą prowadzone dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej (czyli klas 2B, 2C, 3B i 3C). Uczniowie klas ponadpodstawowych (klas 1B, 1C, 2D i 2E) będą nauczani w systemie zdalnym poprzez aplikację Teams.

              W drugim tygodniu, tj. od 26. do  30.10.2020 r. zajęcia dla uczniów szkoły ponadpodstawowej będą się odbywały w systemie stacjonarnym (w szkole), natomiast uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej będą nauczani zdalnie przez aplikację Teams.

              W kolejnych tygodniach nauczanie zdalne i stacjonarne w obydwu typach szkół będzie odbywało się  naprzemiennie.

              Zajęcia zdalne będą prowadzone zgodnie dotychczasowym z planem zajęć w czasie rzeczywistym. O ewentualnych zmianach i przesunięciach uczniowie będą informowani poprzez dziennik Librus.

              Powyższy system będzie obowiązywał do odwołania.

              Przypominam, że wszyscy rodzice uczniów otrzymali loginy i hasła dostępowe do OFFICE 365, którego częścią jest Teams.

              Przypadki braku dostępu do Teams należy bezzwłocznie zgłaszać bezpośrednio do wicedyrektora.

            • Malowanie piaskiem

              21.11.2020

              Halloween w 3a to na edukacji plastycznej wykonywanie prac plastycznych malowanych kolorowym piaskiem i brokatem. Takie zajęcia to okazja do rozwijania kreatywności i małej motoryki u dzieci. Ponadto uczą ich skupienia i precyzji. Moim zdaniem jednak absolutnie najważniejszą cechą tych prac jest fakt, że po prostu sprawiają one uczniom wiele radości. Co ja będę pisać, zerknijcie sami, jak uczniowie pracowali i co stworzyli…

            • Dlaczego banan, ziemniak czy pomidor potrafi zastąpić klawisze pianina czy bongosy?

              21.11.2020

              Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie klasy 3a na warsztatach MakeyMakey w ramach projektu ,,Zaprogramuj przyszłość 2” , które odbyły się w naszej szkole 5 listopada dzięki pomysłowości wychowawczyni pani Afrodyty Prochaska. Dzieci przypinały różne owoce, warzywa, ciastolinę, a nawet smaczne gumowe żelki do zacisków tzw. krokodylków, które   następnie łączyły do klawiszy strzałek na płytce głównej MakeyMakey. I co wtedy?... MakeyMakey  zamieniały obiekty np.

              *w klawisze klawiatury,

              *w klawisze pianina,

              *w bębny bongosy,

              *nasze polecenie głosowe.

              MakeyMakey pozwala dzieciom połączyć w odpowiednim szeregu wiele przedmiotów, które wykonają zaprogramowane przez nas działanie.

              W taki to oto sposób najmłodsi poznali tajniki fizyki czyli zrozumiały, że w przyrodzie ważne jest przewodzenie prądu. To był nasz KLUCZ dzisiejszego sukcesu MakeyMakey!

            • Lektura inaczej

              21.11.2020

              Zajęcia kształtujące kreatywność w naszej szkole były m.in. dla uczniów z klasy 3a pod okiem p. Afrodyty Prochaska okazją do wykazania się niezwykłą kreatywnością podczas omawiania na edukacji polonistycznej lektury Janiny Porazińskiej pt. ,,Pamiętnik Czarnego Noska” .

              Podczas cyklu zajęć poświęconych tej książce uczniowie stworzyli między innymi:

              * tzw. „lekturę na wieszaku” – praca zespołowa,

              * ,,lekturę w pudełku” – praca indywidualna.

              To ciekawe metody aktywizujące, dzięki którym dzieci bardzo dobrze zarówno  bawią się, jak i uczą. Poza tym zbierają istotne informacje o lekturze (np. o bohaterach, miejscach i czasie akcji, problematyce).

              Taki wieszak oraz pudełko to mobilne kompendium wiedzy o danej książce.

              Zaproponowana formuła omówienia lektury przypadła moim uczniom do gustu. Byłam mile zaskoczona ich kreatywnością i uzasadnianiem włożonych do pudełka przedmiotów. Z pewnością powrócimy do niej znów, kiedy spotkamy się  w szkole, bo dzięki takim zajęciom dzieci chętniej czytają książki.