• Aktualności

      • Spotkanie z nadkomisarz Elwirą Lelental

       12.12.2023

       Dnia 08.12.2023. odbyło się w naszej szkole spotkanie młodzieży licealnej z emerytowaną nadkomisarz Elwirą Lelental z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, wieloletnią kierowniczką sekcji do spraw zwalczania narkomanii, założycielką fundacji Nowe Życie, pomagającej osobom zmagającym się z uzależnieneim. W prelekcji, w której udział wzięli uczniowie klas 1-3 LO8, pani nadkomisarz - z wykształcenia prawnik i pedagog - w obrazowy sposób przedstawiła działanie poszczególnych narkotyków, wytłumaczyła jaką rolę pełnią osoby kupujące narkotyki w hierarchii organizacji mafijnych, wskazała czym jest nałóg i gdzie szukać pomocy. Posłużyła się szeregiem barwnych przykładów znanym jej ze swojego doświadczenia zawodowego, nie pozostawiając złudzeń co do tego, jak niebezpiecznym procederem jest uwikłanie się w spożycie narkotyków.

       Spotkanie miało charakter profilaktyczny, a zarazem aspekt wychowawczy. Liczymy, że młodzież weźmie sobie do serca przyswojona wiedzę i wyciągnie z niej cenną lekcję.

      • Mikołajkowe Warsztaty w Wedlu

       10.12.2023

       W dniach 6 i 7 grudnia nasi najmłodsi uczniowie klas 1-3 SP Nr 15 brali udział w niezwykle słodkiej lekcji w Pijalni Czekolady E. Wedel. Dzieci dowiedziały się m.in.  jak powstaje czekolada i skąd się ona wywodzi. Zdziwieniem okazała się wiadomość, że biała czekolada nie jest tak naprawdę czekoladą. Powód? Nie zawiera kakao. Natomiast czekolada różowa czyli rubinowa powstaje również z ziaren kakaowca.

       Wyczekiwanym momentem warsztatów był czas, gdy każdy uczestnik mógł własnoręcznie ozdobić swoją czekoladową bombkę wzorkami z płynnej mlecznej czekolady. Na koniec rozsmakowaliśmy się gorącą czekoladą i zadowoleni wróciliśmy do szkoły na lekcje.

        

      • Plakatowy bohater lektury

       10.12.2023

       Ponieważ uczenie poprzez działanie jest najbardziej efektywne, więc na języku polskim uczniowie klasy 4a podzielili się na małe grupy, a potem w określonym czasie wykonywali plakaty dotyczące wylosowanego bohatera omawianej na zajęciach lektury czyli ,,Mikołajka” René Goscinnego.

       Uczniowie właściwie gospodarowali swoim czasem oraz dostępnymi materiałami. Każda grupa bardzo dobrze przedstawiła na forum klasy efekt swojej pracy i argumentowała wybór pokazanych treści. To była dobra lekcja porządkująca informacje o bohaterach lektury.

      • Mikołajki

       07.12.2023

       Mikołajki, czyli dzień Świętego Mikołaja to zwyczaj, którego obchody przypadaja na 6 grudnia. W tym dniu od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach naszej szkoły uczniowie ubrani na czerwono i w pięknych mikołajkowych czapkach. Do klasy 1a również zawitał Święty Mikołaj w towarzystwie swoich elfów.

      • Andrzejki po angielsku

       05.12.2023

       Święty Andrzej - patron Szkocji - stał się tematem lekcji języka angielskiego w Andrzejki. Uczniowie LO8 w klasach pani Doroty Dziekarowskiej nie tylko dowiedzieli sie ciekawych faktów z życia Świętego Andrzeja, ale mieli też okazję powróżyć sobie w języku angielskim, losując online swoje Fortune Cookies - ciastka z wróżbą. Następnie przetłumaczyli wylosowane przez siebie sentencje a ich interpretację przedstawili w formie graficznej. 

      • My się zimy nie boimy

       05.12.2023

       Od kilku dni zimowa aura nam sprzyja. By ją w pełni wykorzystać, a tym samym ćwiczyć sprawność i hartować odporność - w ramach lekcji w-f z panią Zuzanną Kutą wychodzimy na dwór, by lepić bałwany, rzucać śnieżkami czy odciskać na śniegu ślady skrzydlatych aniołków. Dzięki temu już od najmłodszych lat przekonujemy się, że zimowe sporty są również przyjemne. Wystarczy spojrzeć na nasze usmiechy, by być tego pewnym.

      • Dzień Pluszowego Misia

       27.11.2023

       Mięciutki, puchaty - 25 listopada Pluszowy Miś obchodzi swoje święto. Wszak nie jest to zwykła zabawka.

       "Miś po to misiem jest, żeby było kogo tulić kiedy pada deszcz", wie o tym każdy - duży i mały

        

       Z tej okazji uczniowie SP15 w ramach akcji organizowanej przez Samorząd Uczniowski przynieśli do szkoły swoje ukochane przytulanki. Na korytarzach od razu zrobiło się wesoło i przytulnie.

       Święto uczcili też uczniowie klasy 1a. Wraz ze swoimi przytulankami bawiły się w klasie rozwiązując różne misiowe zadania i pozując do zdjęć z wizerunkiem pluszowego misia. 

      • Spotkanie z egzotycznymi zwierzętami

       27.11.2023

       Dnia 27.11. uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 15 mieli okazję stanąć oko w oko z nietypowymi pupilami. Naszą placówkę odwiedziły bowiem egzotyczne zwięrzęta - jaszczurki, węże i różne pełzające stworzenia. Dzieci miały okazję zapoznać się z pochodzeniem, trybem życia, sposobem odżywiania i różnymi ciekawostkami na temat tych żyjątek. Wielu z nas odważyło się również je dotknąć, czy wziąć na ręce. Okrzykom zdumienia i entuzjazmu nie było końca. Czy takie zwierzęta zagoszczą również w domach jako towarzysze codzienności - zobaczymy ;)

      • Wyniki konkursu fotograficznego "Przyłapani na czytaniu"

       12.11.2023

       W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w październiku br. odbył się w naszej szkole konkurs skierowany do uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 8 pt. "Przyłapani na czytaniu". Zadaniem było wykonanie zdjęcia zgodnego z tematem promującym czytelnictwo i przesłanie go drogą mailową do organizatorek. Spośród nadesłanych prac jury w składzie:

       - pani Małgorzata Andrzejewska (biblioteka)

       - pani Alicja Kurgan (plastyka)

       - pani Dorota Dziekarowska (fotograf)

       wyłoniło następujących laureatów:

        

       1 MIEJSCE: Wiktoria Chojnacka, kl. 3D

       2 MIEJSCE: Weronika Wójcik, kl. 1F

       3 MIEJSCE ex aequo: Borys Olejniczak, kl. 2B    i    Bianka Kapel, kl. 3C

        

       GRATULUJEMY!!!! 

       :)

        

       Wszyscy uczestnicy za udział w konkursie zdobyli punkty z zachowania, a na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe.

       Poniżej galeria wszystkich prac uczniów.

      • 11.11. Święto Odzyskania Niepodległości

       12.11.2023

       W dniu 10.11.2023. w sali gimnastycznej odbyły się akademie z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dla uczniów SP15 i LO8. W uroczystościach wedłg sceniariusza pani Hanny Śmielińskiej i pana Artura Brzozowskiego, uczniowie przypomnieli najważniejsze historyczne fakty, odśpiewali patriotyczne pieśni i zadumali się recytując niepodległościowe wiersze. Wszyscy zebrani odśpiewali również hymn Polski. Całośc w obecności sztandaru, w odświętnej oprawie i w poszanowaniu tradycji.

      • Marek Stelar z wizytą w VIII LO

       16.10.2023

       W dniu 16.10.2023. odbyło się spotkanie autorskie Marka Stelara z młodzieżą VIII Liceum Ogólnokształcącego. W wywiadzie przeprowadzonym przez panią Hannę Śmielińską dowiedzieliśmy się jak konstruować fabułę powieści kryminalnej i podeprzeć ją wiedzą z zakresu kryminologii, jak zarysować wyrazistą postać, jakie są etapy i metody pracy pisarza oraz jak wyglądała droga pana Marka od architekta do autora książek. Pan Marek opowiedział o swoich ulubionych miejscach w Szczecinie, gdzie osadza wątki swoich powieści, o swoich pasjach, ulubionych pisarzach i wsparciu współpracujących z nim osób.

       Po części ogólnej wywiązała się dyskusja z udziałem licealistów, którzy dociekali nurtujących ich kwestii zadając bezpośrednie pytania autorowi. Pan Marek złożył też dedykacje i autografy w egzemplarzach książek, ktore uczestnicy przynieśli na spotkanie, zapozował do wspólnych zdjęć, oraz przyjął podziękowania za wizytę w naszych progach od pani dyrektor Anny Filipczak oraz od społecznosci uczniowskiej.

      • Pasowanie na Pierwszoklasistę

       17.10.2023

       Nowa galeria Pasowanie na ucznia klasy 1 SP została dodana do albumu fotograficznego

       Dzień 13 października dla klasy 1a był bardzo wyjątkowy, gdyż złożyła ona uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor pasowała uczniów symbolicznym ołówkiem na uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 w Szczecinie. W uroczystości wzięli również udział rodzice pierwszaków, nauczyciele oraz młodsi i starsi koledzy. Przed taką publicznością pierwszaki zaprezentowały się najlepiej, jak potrafiły. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz tańczyły. Następnie razem z rodzicami świętowały w klasie.