• Aktualności

      • Wycieczka do Warszawy

       07.03.2024

       W dniach 04-08.03.2024 klasy starsze LO wraz z opiekunami - panią Pilarz, panią Pietrzak i panem Cackowskim obrały kierunek "stolica".

       Na początek odbyliśmy polityczny Roller Coaster. Mieliśmy okazję spotkać polityków różnych frakcji politycznych Bartosz Arłukowicz Grzegorz Braun i zobaczyć zielone fotele na żywo. Na spotkanie wyszedł również sam Marszałek Szymon Hołownia

       Następnie wraz z przewodnikiem na panem Przemysławem Wrzoskiem odwiedziliśmy Giełdę Papierów Wartościowych. WIG20 zdecydowanie w dół - nie wróży to dobrze Naszym portfelom.

       Muzeum Narodowe to kolejny punkt na Naszej trasie zwiedzania Warszawy. Pokłoniliśmy się wszystko największym polskim artystom malarstwa Chełmojskiemy, Maleczewskiemu, Gierymskiemu i Matejce.

       Uwaga nie wzięli nas za eksponaty, więc mogliśmy przemaszerować do nowoczesnej świątyni rozpusty jaką są Złote Tarasy :)

       Kolejny dzień w przeważajacej mierze był biało-czerwony. Oddaliśmy hołd Warszawskim Powsatńcom 44. Przez Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadził nas wspaniały Jacek Kałużny.

       Następnie na cmentarzu Powązkowskim pokłoniliśmy się polskim patriotom, ludziom sztuki i kultury, Żołnierzom Niezłomnym i sportowcom.

       Pod koniec dnia zrobiliśmy godzinny spacer po królewskich komnatach Zamku Królewskiego - Król Stasiu żył na wypasie.

       Czwarty dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od przybliżenia sobie historii i kultury Żydowskiej na ziemiach Polski w muzeum Polin.

       Odwiedziliśmy nietypowe muzeum jakim jest więzienie na Mokotowie przy ul. Rakowieckiej. Miejsce kaźni wielu polskich patriotów w szczególności Żołnierzy Wyklętych.

       Korzystając z pięknej pogody należało odwiedzić warszawskie Łazienki Królewskie i cyknąć kilka fotek z pawiem.

       Chętne osoby miały okazję zwiedzić Niewidzialna Wystawa, Warszawa i doświadczyć życia w ciemności.

       Ostatni dzień naszej wycieczki wcale nie musiał być smutny… Nasi szkolni mężczyźni zadbali o to oby każda kobieta otrzymała kwiatka z okazji przypadającego właśnie Dnia Kobiet, za co serdecznie dziękujemy.

       Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Olimpijskie bo przecież nazwa szkoły zobowiązuje :)

        

      • EUROWEEK 2024 Międzygórze

       07.03.2024

       W dniach 02-06.03.2024 uczniowie klas 1D, 1F i 2D LO wraz z opiekunami - panią Dopierałą, panią Kubiak, panią Dziekarowską i panią Rybką wzięli udział w nietuzinkowej wycieczce językowej we współpracy z fundacją EUROWEEK. Udaliśmy się na odległe południe kraju - do malowniczo położonego Międzygórza. Przywitali nas wolontariusze z wielu krajów świata m.in. Peru, Meksyku, Południowej Korei, Indonezji i Gruzji, którzy na każdy dzień zaplanowali aktywizujące językowo ćwiczenia, gry i zabawy. Atmosfera była pełna pasji, optymizmu, radości, a nasi licealiści niesamowicie się zintegrowali i zaangażowali we wszystki stojące przed nimi zadania. Nie zapbrakło też czasu na zwiedzanie, zwłaszcza że pogoda dopisała - cieszyliśmy się promieniami słońca i pierwszymi oznakami wiosny. Udało nam się zobaczyć Wodospad Wilczki, Tamę Międzygórską, a nawet wdrapaliśmy się górskim szlakiem do Ogrodu Bajek oraz wsparliśmy lokalnych przedsiębiorców robiąc zakupy. Wieczory upływały nam na dyskotekach, projekcjach filmowych oraz grach karcianych i planszowych.

       Z całą pewnością odwiedzimy Euroweek w kolejnych latach, bo warto :)

      • Podsumowanie Tygodnia Języków Obcych

       07.03.2024

       W ramach Tygodnia Języków Obcych odbyło się w naszej szkole wiele działań aktywizujących uczniów do poznawania innych kultur, tradycji i czerpania inspiracji językowych w otaczającym nas świecie.

       SZKOŁA PODSTAWOWA

       -w tym roku motywem przewodnim (klasy1-3) były konkursy z misiem Paddingtonem w roli głównej. 

       -uczniów klas 4-6 zaprosiliśmyy do udziału w konkursie English Ace,

       W czwartek 29 lutego uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej mieli możliwość zagrać w gry planszowe przygotowane dla nich przez uczniów liceum. 

       LICEUM

       -uczniowie liceum mogli sprawdzić się w próbnym egzaminie FCE oraz zapisać się na konkurs English ACE,

       -odbyły się warsztaty w języku angielskim, które pozwoliły jeszcze głębiej zanurzyć się w kulturę nie tylko brytyjską,

       - dowiedzieliśmy się jak przygotować prawdziwą ENGLISH TEA,

       -skosztowaliśmy czegoś na słodko po amerykańsku i włosku

       -odbył się konkurs piosenki nie tylko angielskiej.

       - uczniowie zmierzyli się w “Battle of Minds Kahoot! Quiz”. Był to nietuzinkowy konkurs wiedzy, który zabrał młodzież w inspirującą podróż po sztukach wizualnych krajów anglojęzycznych,

       - na drzwiach sal lekcyjnych na drugim i trzecim piętrze zostały dla wszystkich udostępnione kody QR z 10 pytaniami. Za poprawnie odpowiedzi na pytania uczniowie otrzymali po 10 punktów z zachowania,

       -graliśmy w Bingo na lekcjach języka niemieckiego,

       -odbyła się bilingwalna lekcja angielsko-niemiecka,

       Dzięki tego rodzaju działaniom przekonaliśmy się, że języki obce są wszędzie wokół nas, a ich nauka jest kluczem do porozumienia na wielu polach, bo język to nie tylko mowa, ale i życie codzienne - sztuka, tradycje i przede wszystkim człowiek. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom społeczność uczniowska otworzy umysły na różnorodność krajów świata.

      • Kuchnie Świata

       01.03.2024

       Z okazji Dni Języków Obcych w czwtartek 29.02 na dużej przerwie odbył się kiermasz, podczas którego młodzież zarówno licealna, jak i uczniowie szkoły podstawowej przygotowali do degustacji specjały kuchni włoskiej i amerykańskiej. Dzięki takim inicjatywom otwieramy się na różnorodność, doświadczamy nowości i uczymy się o tym, jak żyje się w innych częściach świata.

      • Relacje w klasie i myślenie krytyczne

       01.03.2024

       Dziś na zajęciach kształtujących kreatywność uczniowie klasy 3a pod czujnym okiem wychowawczyni w trzech zespołach czyli MIASTACH KRÓLESTWA POTRZEB próbowali odpowiedzieć na nurtujące nas od dawna pytanie: Czy wszyscy w klasie/szkole/ w życiu mamy takie same potrzeby i pragnienia? Aby to uczynić, posłużyliśmy się kartami gry „Królestwo Potrzeb”.

       Każdy zespół otrzymał na początek 32 obrazki pokazujące nasze pragnienia, czynności i rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Podczas zajęć dzieci słuchały opowiadanej przez wychowawczynię bajki, a następnie zgodnie z usłyszaną wskazówką miały wspólnie zadecydować z czego w swoim mieście rezygnują i dlaczego?

       Zajęcia uświadomiły dzieciom, jak dużo przedmiotów posiadają wokół siebie, a tak naprawdę nie są one im wcale potrzebne. Uczniowie konstruktywnie dokonywali selekcji obrazków.

       Dzięki lekcjom krytycznego myślenia uczniowie bardziej się rozwijają, a przede wszystkim odróżniają to, co ważne, od tego, co mniej istotne.

       wychowawczyni klasy Afrodyta Prochaska

      • Spotkanie z leśnikiem

       01.03.2024

       Klasy 1a, 2a i 3a SP gościły panią leśnik Agatę Cywus z Nadleśnictwo Trzebież.

       Celem sootkania było: zapoznanie uczniów z pracą leśnika, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody oraz pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym. Dzieci miały możliwość zadawać wiele pytań, na które pani leśnik chętnie odpowiadała.

       Spotkanie, które upłynęło w przemiłej atmosferze, stało się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań. Informacje dotyczace natury oraz jej ochrony pozostaną w pamięci dzieci, jednocześnie nauczą je odpowiedzialności za swoje postępowanie.

       Na koniec spotkania wręczyliśmy pani Agacie podziękowania za poświęcony nam czas.

       Tekst - p. Danuta Maślak

      • Dzień Dinozaura

       01.03.2024

       Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura. Święto to najwięcej frajdy sprawia dzieciom. W klasie 1a uczniowie rozmawiali o prehistorycznych stworach, które kiedyś zamieszkiwały naszą planetę, oglądały książeczki, albumy oraz plansze. Stały się również archeologami, którzy poszukiwali kości tych wspaniałych zwierząt.

       Tekst - wychowawca klasy, p. Danuta Maślak

      • Spotkanie z ratownikiem medycznym

       01.03.2024

       Zasady pierwszej pomocy powinny być znane każdemu już od najmłodszych lat. Celem spotkania uczniów klasy 1a SP z panią ratownik było nie tylko szkolenie z pierwszej pomocy ale też zmniejszenie ich strachu w razie spotkania z medykami np podczas wypadku. Dużo łatwiej jest dzieciom poradzić sobie z trudną sytuacją, gdy wcześniej mają okazje ich poznać, zrozumieć kim są, czym się zajmują.

       Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach praktycznych. Na koniec wręczyliśmy podziękowanie dla pani ratownik za poświęcony czas, cierpliwość i za przystępne przekazanie zasad udzielania pierwszej pomocy.

       Tekst - wychowawca klasy, p. Danuta Maślak

      • Matematyka w działaniu w klasie 1a

       22.02.2024

       Nowa galeria Matematyka w działaniu w klasie 1a została dodana do albumu fotograficznego

       Klasa 1a zorganizowała dzień pod hasłem ZABAWA W SKLEP - MATEMATYKA W DZIAŁANIU.

       Zabawa w sklep jest uwielbiana przez dzieci, to znakomity sposób na doskonalenie i utrwalenie podstawowych działań arytmetycznych oraz wszelkich obliczeń pieniężnych. Pozwala im na wcielanie się w rolę dorosłych, a dzięki różnym akcesoriom zapewnia ponadto mnóstwo frajdy. Co więcej, zabawa w sklep to także okazja do poprawienia umiejętności miękkich: nauczy dziecko podejmowania odpowiednich decyzji, asertywności, a także pomoże w kontakcie z drugą osobą.

       Uczniowie samodzielnie przygotowywali i segregowali rekwizyty na artykuły spożywcze, kosmetyczne, zabawki oraz ustalali ceny produktów. Każdy kupujący sam obliczał wartość zakupów, płacił i otrzymywał resztę. W sposób praktyczny dzieci uczyły się posługiwać pieniędzmi. Wychowawcą klasy jest D. Maślak

      • Międzynarodowi goście ze stowarzyszenia POLITES

       16.02.2024

       W dniu 16.02.2023. uczniowie klasy 2D LO mieli okazję wziąć udział w międzynarodowych warsztatach dzięki współpracy ze stowarzyszeniem wolontariackim POLITES w Szczecinie. Na zaproszenie pani Doroty Dziekarowskiej przybył do nas Andreas z Włoch, który po angielsku poprowadził zajęcia oscylujące wokół tematyki "Eco-friendly". Nasi licealiści zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska, w grupach przedyskutowali i zaprezentowali własne pomysły dotyczące zmniejszenia zużycia wody, pozyskiwania energii, czy zarządzania zasobami żywności, a na koniec wszyscy rozwiązali eco-friendly quiz na Kahoocie.

       Dziękujemy za przybycie i czekamy na następne warsztaty :)

      • Facebookowy profil bohaterki literackiej

       12.02.2024

       Podsumowanie pracy z lekturą szkolną to przede wszystkim rozwijanie kompetencji miękkich moich uczniów, które są niezwykle ważne w XXI wieku nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w późniejszym życiu dorosłego absolwenta.

       Tym razem klasa 4a współpracując w grupach, które powstały w wyniku tajemniczego losowania, miała nietypowe zadanie. Uczniowie na kartkach papieru stworzyli fikcyjny profil facebook Anieli Kowalik czyli uczennicy żyjącej w roku 1977, będącej bohaterką książki pt. ,,Kłamczucha” Małgorzaty Musierowicz.

       Każda grupa wykazała się dużą kreatywnością, komunikatywnością oraz umiejętnością współpracy pod presją czasu, który był przeznaczony na te zadanie. Uczniowie przekonali się, że potrafią budować nowe klasowe relacje z różnymi osobami w zespołach. W galerii zdjęcia z naszej lekcji…

       Tekst - p. Afrodyta Prochaska

      • Mała gastronomia

       09.02.2024

       Dziś spełniło się życznie wielu uczniów - w naszej placówce zaczął działać punkcik gastronomiczny. Zainstalowaliśmy dla was automat vendingowy ze zdrowymi przekąskami i napojami. Jak tylko został podłączony - ustawiła się do niego pokaźna kolejka, więc wróżymy sporą popularność tego miejsca :)

        

      • Wykłady uniwersyteckie dla uczniów naszego liceum

       08.02.2024

       Dzis licealiści z klas 1B i 2B wraz z paniami Eweliną Pest i Wiesławą Kłonowską-Szeflińską gościli na wykładzie na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Dr Michał Baran-Przegląd przedstawił różnice w zastosowaniu czasów angielskich oraz wypunktował powody dla których poprawność gramatyczna jest ważna.

       Po wykładzie uczniowie mieli okazję zwiedzić bibliotekę międzywydziałową i zapoznać się z ofertą uniwersytetu.

      • Wirtualny spacer po szkole

       06.02.2024

       W ramach uruchamiania profilu naszej szkoły na Facebooku ogłosiliśmy konkurs na facebookowe zdjęcie w tle.

       Zapraszamy do obejrzenia prac nadesłanych przez naszych uczniów, a tym samym do wirtualnego spaceru po naszej placówce.

       Autorzy prac:

       - Patryk Wlaczak, kl. 1F LO

       - Aleksandra Kuśmierek, kl. 1 F LO

       - Marta Zdancewicz, kl. 1F LO

       - Lizaveta Ziaziulina, kl. 1F LO

       - Anna Chojnacka, kl. 1B LO

       - Lena Szelągiewicz, kl. 1B LO

       - Michał Wierzchowiecki, kl. 1B LO

       - Kirill Boharnikov, kl. 3E LO

       - Inga Szlachtewicz, kl. 3E LO

       - Aleksandra Jasianek, kl. 3E LO

       - Paulina Bany, kl. 3E LO

      • KONKURS Z OKAZJI DNIA GRAMATYKI

       06.02.2024

       Z okazji Dnia Gramatyki przypadającego na 04.03. ogłaszamy konkurs na śmiesznego mema nawiązującego do nauki języka angielskiego.

       Mem powinien być w języku angielskim i z przymrużeniem oka traktować proces nauki tego języka.

       Konkurs skierowany jest do uczniów klas licealnych.

       Swoje prace przesłać należy mailowo na adres:ddziekarowska@zso9.szczecin.pl

       Termin nadsyłania prac to 04.03.2024.

       Każdy uczestnik otrzyma punkty za udział w przedsięwzięciach przygotowanych przez szkołę (+10pkt), a laureaci dodatkowo otrzymają oceny z języka angielskiego.

       Zapraszamy do zabawy!!!

        

       Galerię prac konkursowych już można oglądać na naszym szkolnym facebooku :)

       LINK DO NASZEGO SZKOLNEGO FACEBOOKA (klik)

      • Karnawałowy zawrót głowy

       23.01.2024

       "Kolorowy bal karnawałowy" dla uczniów klas 1-3 SP 15 stał się już tradycją w naszej szkole. Odbywa sie on zawsze w ostatni piatek nauki przed zimowymi feriami dla uczniów z naszego województwa. Tego dnia nie liczy się styl tańca. Najważniejsza jest muzyka i chęć do wspólnej zabawy. Dzieci i ich rodzice dbają też o kolorowy strój i niecodzienne fryzury.

       Tak było i tym razem. Na szkolnym holu wraz ze swoimi wychowawczyniami, które również przybyły w karnawałowych strojach, pląsały księżniczki razem z Pokemonami, Spiderman z Batmanem, elfy z klaunami czy piraci z różnymi zwierzątkami.

       Dzieciom humor dopisał. Stroje były piękne i kolorowe. Muzyka głośno grała, a uczestnicy balu świetnie się bawili i szczęśliwi udali się na feryjny wypoczynek.

       tekst -  p. Afrodyta Prochaska

       fotografie - p. Dorota Dziekarowska