• Informacje pielęgniarki szkolnej

• Światowy Dzień Cukrzycy

• 05.11.2021 19:00
          • One są wśród nas — dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi, dysleksją, słabo widzące, z uszkodzonym narządem słuchu, upośledzeniem umysłowym, Aspergerem, z trudnościami
            w czytaniu i pisaniu, dzieci przewlekle chore, dzieci wybitnie zdolne i wiele innych.

Czy je znamy? Czy rozumiemy ich trudności? Czy chcemy i potrafimy im pomóc?
            Doświadczenia wielu krajów, a także nasze, polskie doświadczenia
            szkolnictwa integracyjnego wskazują, że dzieci z zaburzeniami rozwoju
            i tzw. specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nie muszą uczyć się w odrębnych szkołach
            i być izolowane od swoich rówieśników. Mogą uczyć się i być razem ze wszystkimi
            — pod warunkiem, że będziemy chcieli je bliżej poznać, dostrzec ich podobieństwo
            i odrębność oraz uwzględnić obydwie właściwości w procesie uczenia, wychowania
            i budowania przyjaznych relacji z otoczeniem.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy i dlatego chciałabym wyjaśnić Wam, co to za choroba, a przede wszystkim pokazać różnice miedzy cukrzycą typu1 a cukrzycą typu 2.

Te typy cukrzycy różnią się od siebie i działają w zasadzie jak dwie odrębne choroby.

Cukrzyca NIE jest chorobą zakaźną, NIE można się nią
            „zarazić” przez kontakt z osobą chorą!

U chorych na cukrzycę typu 1 dochodzi do zniszczenia komórek beta
            trzustki, które jako jedyne produkują w organizmie człowieka insulinę.

Ten rodzaj cukrzycy od początku leczenia wymaga podawania insuliny, która jest lekiem ratującym życie.
            Cukrzyca typu 1 jest choroba z grupy autoimmunologicznych. W tej chorobie trzustka została zniszczona przez autoprzeciwciała i nie produkuje w ogóle insuliny.

Przyczyną cukrzyca typu 2 jest niestety diabetogenny (procukrzycowy) styl życia.

Jakie są jeszcze różnice?

• W chwili zachorowania osoba mająca cukrzycę typu 1 jest zazwyczaj szczupła, natomiast osoba chorująca na cukrzyce 2 najczęściej jest otyła.

• W cukrzycy typu 1 znajdujemy autoprzeciwciała, a w cukrzycy typu 2 nie ma tych autoprzeciwciał.

• Początek cukrzycy typu 1 jest zazwyczaj ostry, choroba zaczyna się bardzo szybko i u pacjentów rozwija się zakwaszenie organizmu. Dziecko źle się czuje, szybko traci na wadze, dużo pije, może dojść do utraty przytomności.

• Cukrzyca typu 2 rozwija się wolno, początek jest prawie niezauważalny przez pacjenta. Chory zaczyna zauważać, ze cos się dzieje, gdy poziom cukru jest powyżej 300 mg/dl

• Podstawą terapii w cukrzycy typu 1 jest insulina, podawana za pomocą wstrzyknięć podskórnych albo pompy. Natomiast cukrzycę typu 2  leczymy najpierw tabletkami.

• Cukrzyca typu 1 dotyczy najczęściej dzieci i młodzieży, ale może występować w każdym wieku.

• Cukrzyca typu 2 dotyczy starszych grup wiekowych, choć obecnie wiek się obniża i chorują na nie również osoby młodsze, a nawet dzieci.
          • Godziny pracy szkolnej pielęgniarki

• 10.03.2021 12:51
          • GABINET PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ I POMOCY PRZEDLEKARSKIEJ CZYNNY

poniedziałek, środa, czwartek w godz. 7 40-14 40

Zgodnie z ustawą z dnia 12.04.2019r ( Dz.U.2019.10789) o opiece zdrowotnej nad uczniami informujemy, że profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w gabinecie profilaktyki zdrowotnej sprawuje SZKOLMED M.Piejak, M. Wojciechowska sp.j.

Rodzice mają prawo do wyrażenia sprzeciwu na sprawowanie opieki nad uczniami przez pielęgniarkę, złożonego w formie pisemnej do świadczeniodawcy poprzez pielęgniarkę/higienistkę szkolną

( art.7 ust.2 ustawy z dnia 12.04.2019 r ( Dz.U.2019,10789)

• Oferta Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego

• 12.05.2021 13:10
          • W związku z trudną sytuacją dzieci i młodzieży w Polsce związaną z  nauką zdalną oraz stanem zdrowia spowodowanym pandemią, nadwagą, a także wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie poprawy kondycji psychofizycznej uczniów, prosimy o zapoznanie się   z załączoną informacją dotyczącą możliwości leczenia dzieci i młodzieży  w sanatorium- Dziecięcym Szpitalu Uzdrowiskowym w Kołobrzegu.